Technologia

Rower elektryczny – ładowanie podczas jazdy. Jak działa?

rower elektryczny

Rowery elektryczne wciąż wyglądają jak dziwactwo na ulicach miast: jeżdżą wyraźnie szybciej niż rowery konwencjonalne, a rowerzysta prawie nie pedałuje (lub czasami w ogóle nie pedałuje!). Wyjaśniamy, jak to działa – ile kosztuje i gdzie można je kupić.

Jak w ogóle działają rowery elektryczne?

Krótko mówiąc, każdy rower elektryczny posiada silnik elektryczny, który czerpie energię z akumulatora i napędza koło. W zależności od modelu roweru bateria jest mocowana do bagażnika, na ramie lub wbudowana w ramę. Istnieją modele z napędem na przednie i tylne koła, które są napędzane przez koło z wbudowanym silnikiem. Druga opcja to napęd, który angażuje oba koła i znajduje się w obszarze pedałów.

Wszystkie rowery elektryczne posiadają również sterownik, który kontroluje pracę elektroniki i przekazuje prąd pomiędzy komponentami. Kolejną ważną częścią jest komputer pokładowy. Możesz wykorzystać ekran do śledzenia stanu naładowania baterii, zużycia energii i prędkości.

Jak długo mogę jeździć na jednym ładowaniu akumulatora?

Zależy to od pojemności baterii. Aby zaplanować jazdę, należy usiąść i wykonać obliczenia – podzielić pojemność akumulatora (podaną w watogodzinach w karcie katalogowej roweru) przez 12,5. Otrzymana liczba to odległość, jaką można przejechać rowerem bez ładowania. Należy jednak pamiętać, że ta formuła jest odpowiednia tylko dla rowerów elektrycznych, które jeżdżą bez wspomagania. Jeśli natomiast silnik pracuje w trybie wspomagania obrotów, jedno ładowanie roweru wystarczy również na kilka długich jazd z rzędu.

Nie ładuj roweru dłużej niż zalecany czas. Zwykle zaleca się ładowanie roweru elektrycznego średnio przez 3 do 8 godzin. Czas zależy od pojemności baterii i innych cech.

Co się stanie, jeśli rowerowi zabraknie mocy?

Kontynuuj jazdę! Przecież rower elektryczny nie zamienia się w złom po wyczerpaniu baterii. Możesz dalej pedałować, tak jak na normalnym rowerze. A modele z funkcją ładowania podczas jazdy mogą nawet doładować się trochę z tego wysiłku.

Czy akumulator ładuje się podczas hamowania?

Tylko w niektórych modelach wyposażonych w mechanizm odzyskiwania energii podczas hamowania. Tylko kilka modeli na świecie jest wyposażonych w system, a kosztują „jak samolot”. System będzie skuteczny tylko w bardzo specyficznym terenie (mieszkasz w górach). W tym drugim przypadku wzrost efektywności energetycznej może wynieść 5-10 proc.

Jak szybko jeżdżą e-rowery?

Prędkość zależy od kilku czynników, takich jak waga rowerzysty, ukształtowanie terenu i nawierzchnia drogi. Niektóre modyfikacje pozwalają na prędkość do 50 km/h.

A jeśli się zepsuje?

Następnie może zostać naprawiony przez producenta lub dostawcę. Wszystkie e-rowery objęte są gwarancją – tak jak wiele innych produktów. Ale oczywiście lepiej jest poznać jego warunki przed zakupem.

Leave a Comment