Wybór samochodu

Samochód bez prawa rejestracji – czy da się zarejestrować lub sprzedać auto bez dokumentów?

samochód bez dokumentów

Portale z ofertami sprzedaży często przykuwają naszą uwagę ogłoszeniem, na którym samochód wygląda niemal nieskazitelnie lub przynajmniej bardzo dobrze, a cena jest zaskakująco niska. Potem jednak zauważamy informację o tym, że pojazd nie ma prawa rejestracji i cały czar pryska. Jakie są konsekwencje zakupu i co można potem z takim autem zrobić?

Skąd bierze się brak prawa do rejestracji?

Samochód bez prawa rejestracji może mieć najróżniejszą przeszłość. Zazwyczaj są to kradzione auta lub takie, które uległy wypadkowi i zostały przez urząd uznane za nienadające się do dalszego użytku. Nie musi to być poważne uszkodzenie – czasami wystarczy, ze zepsuje się któryś z podzespołów, a pomimo możliwości naprawy, która wciąż jest opłacalna, pojazd zostaje wyrejestrowany.

Dokumentów rejestracyjnych nie mają także na przykład samochody odkupione od służb lotniskowych czy pojazdy od demobilu z zagranicznych aukcji. Prawa do rejestracji tracą też te samochody, których dokumenty zostaną uznane przez urząd skarbowy lub wydział komunikacji za podrobione lub też gdy okaże się, że auto miało przebijane numery identyfikacyjne. Jak widać powodów może być sporo. Tylko czy rejestracja pojazdu bez dokumentów jest możliwa?

Czy da się zarejestrować samochód bez dokumentów?

Historia zna przypadki, w których ktoś usiłował podrobić dokumenty i w ten sposób zarejestrować auto. Czy mu się to upiekło? Raczej nie. Jest to oczywiście nielegalne, a za wchodzenie w konflikty z prawem prędzej czy później spotyka się z surowymi konsekwencjami, więc zdecydowanie nie warto. Samochód pozbawiony prawa do rejestracji nie może już jeździć ani nawet zostać sprzedany na części, bo za to też grozi kara. Ostatnim przystankiem dla takiego pojazdu jest już złomowisko, nawet jeżeli wygląda on całkiem przyzwoicie i po odpowiedniej naprawie mógłby jeszcze zrobić sporo kilometrów. Cóż, prawo to prawo, a nawet sprzedaż samochodu bez dowodu rejestracyjnego nie wchodzi w grę.

Niestety polskie prawo bywa surowe i bezlitosne, o czym przekonują się między innymi właściciele samochodów powypadkowych. Auto bez prawa rejestracji, choć niejednokrotnie nadaje się do jazdy, wygląda dobrze, a naprawa jest opłacalna, przez urząd uznawane jest nieraz za niezdolne do dalszej eksploatacji na drogach. Choć podrobienie dokumentów jest teoretycznie możliwe, nie warto ryzykować, bo prokuratura zawsze znajdzie sposób, by udowodnić nam oszustwo. Niestety dobre pojazdy trafiają na złom, bo w Polsce sprzedaż samochodu rejestracyjnego jest niemożliwa.

Leave a Comment