Zgodnie z polskim prawem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych, motocykli czy samochodów dostawczych, również podczas zakupu przyczepy kempingowej zobowiązani jesteśmy do sporządzenia dwóch, identycznych egzemplarzy odpowiedniej umowy. Umowa kupna sprzedaży przyczepy, dla kupującego stanowi podstawę prawną potwierdzającą legalne jej nabycie. Analogicznie umowa kupna sprzedaży przyczepy kempingowej, będzie dla sprzedającego potwierdzeniem jej zbycia. Poprawnie sporządzona umowa sprzedaży przyczepy, stanie się podstawą w procesja przerejestrowania jej na nowego właściciela, która podobnie jak w przypadku pozostałych pojazdów powinna nastąpić w okresie nie dłuższym niż 30 dni od daty zawarcia umowy.
Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży przyczepy kempingowej?
Podczas sporządzania takiego dokumentu, należy pamiętać, iż aby był on prawnie wiążącym muszą znaleźć się w nim odpowiednie informacje. Dane widniejące w dowodzie rejestracyjnym powinny zgadzać się z tymi z dowodu osobistego osoby sprzedającej. W umowie sprzedaży przyczepy kempingowej nie może zabraknąć także jej podstawowych parametrów. Należą do nich: numer rejestracyjny wraz z numerem VIN, marka oraz model przyczepy, oraz co jest pewną nowością w stosunku do innych tego typu umów wyposażenie danej przyczepy. Ponadto w umowie zawarte być powinny data transakcji oraz kwota, za jaką przyczepa została sprzedana. Jest ona o tyle istotna, iż podobnie jak ma to miejsce w przypadku zakupu samochodu, również tutaj kupujący ma obowiązek zapłacić odpowiedni podatek w urzędzie skarbowym. Deklaracja pcc-3 powinna zostać złożona w okresie 14 dni od daty widniejącej na umowie. Na szczęście w Internecie łatwo jest znaleźć wzór umowy, typu umowa kupna sprzedaży przyczepy kempingowej PDF, którą następnie w łatwy i szybki sposób możemy samodzielnie wypełnić.
Koszt rejestracji przyczepy kempingowej.
Z tak przygotowano umową kupna przyczepy, udać powinniśmy się do wydziału komunikacji w celu dopełnienia wszelkich formalności. Poza samą umową potrzebne będą nam także, faktura, (jeśli przyczepa była nowa), kartą pojazdu, (o ile była wydana), dokument potwierdzający aktualne OC, tablice rejestracyjne oraz odpowiedni wniosek o rejestrację. Sam koszt rejestracji przyczepy nie jest na szczęście szczególnie wysoki i wynosi 81,50zł, jeśli zakupu dokonaliśmy w powiecie, w którym jesteśmy zameldowani lub 121,50zł gdy zdecydowaliśmy się na zakup z poza naszego powiatu.
Leave a Comment