Porady motoryzacyjne

Utylizacja oleju silnikowego z samochodu – co z nim zrobić?

Olej silnikowy to płyn niezbędny dla każdego samochodu. Odpowiada za szereg rzeczy, m.in.redukuje tarcie silnika, uszczelnia luzy między jego elementami, dba o czystość oraz go chłodzi. Chroni również przed korozją. Jednym słowem sprawia, że cały układ napędowy działa prawidłowo. Wymiana oleju to jedna z tych czynności, o których nie wolno nam zapominać. Regularnie wykonywana przedłuża żywotność samochodu oraz jego wydajność. Kiedy jej zaniedbamy, narazimy się duże wydatki i mocno nadwyrężymy nasz portfel. Naprawa silnika wiąże się z ogromnymi kosztami!

Samodzielna wymiana oleju i co dalej?

Najważniejszym parametrem oleju silnikowego jest jego lepkość, czyli jego gęstość. Chcąc go wymienić, musimy sprawdzić, jaka jest odpowiednia dla naszego samochodu. Poza tym ważne jest też to, z czego jest zrobiony olej. Na rynku dostępne są trzy rodzaje olejów: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. To jak często będziemy musieli zmieniać olej w naszym aucie, zależy jednak przede wszystkim od jego eksploatacji. Zwykle mamy do czynienia z jazdą po mieście i rzadkich wyjazdach w długie trasy. Wtedy powinno się wymieniać olej co 8000 -10000 km. Ponieważ wymiana płynu nie należy do najtrudniejszych zadań, większość z nas podejmuje się go na własną rękę. Kiedy już uda nam się przeprowadzić całą operację, zostajemy z przepracowanym olejem i nie wiemy, co z nim zrobić. Przepisy jasno określają, że starego oleju silnikowego nie wolno wyrzucać do śmietnika lub wylewać do studzienki kanalizacyjnej. Za samo zaplamienie ulicy olejem grozi nam mandat w wysokości 1500 zł. Warto zatem zastanowić się zawczasu, co zrobimy ze starym olejem silnikowym. Do wyboru mamy kilka miejsc, do których możemy z nim pójść. Należą do nich:

  1. autoryzowana stacja obsługi pojazdów (ASO),
  2. warsztat samochodowy,
  3. stacja benzynowa,
  4. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Nie zawsze jednak nasz olej zostanie przyjęty w wymienionych miejscach. Powody mogą być różne, np. wtedy, kiedy mamy go bardzo dużo lub jest on źle przechowywany. W najlepszym przypadku miejsca te naliczają dodatkową opłatę za jego przyjęcie. Najlepiej, jeśli udamy się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się utylizacją olejów silnikowych.

Wymiana oleju w warsztacie – kłopot z głowy

Jeśli nie chcemy zawracać sobie głowy tym, gdzie oddać zużyty olej silnikowy, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Zlecając mechanikowi wymianę oleju, pozbędziemy się kłopotu. W tym przypadku to zakład ponosi odpowiedzialność za jego przechowywanie i utylizację, a my spokojnie i bezpiecznie będziemy mogli korzystać ze swojego auta.

Leave a Comment