Tuning

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem?

rysa na samochodzie

Nic tak nie drażni oczu jak rysy na swoim wymarzonym samochodzie. Istnieje wiele sposobów na domowe pozbycie się tego defektu. 

W tym celu możemy zastosować pastę do zębów oraz szmatkę bawełnianą lub z mikrofibry. Nakładamy niewielką ilość pasty na materiał i okrężnymi ruchami przecieramy rysę aż do jej zniknięcia. Polerowanie elementów samochodowych jest czasochłonne ale przy odpowiedniej technice efekt jest bardzo zadawalający. Aby przyspieszyć ten proces możemy zaopatrzyć się w specjalistyczne zestawy. 

W przypadku grubszych rys niezbędne jest użycie papierów ściernych różnych gradacji. W tym celu należy zaopatrzyć się w papiery ścierne o gradacji od 240 w wzwyż. Stosujemy w tym przypadku technikę usuwania rys na mokro. Dobrze jest zabezpieczyć miejsce rysy i oddzielić je taśmą od reszty elementu. Zamaczamy papier ścierny w wodzie i okrężnymi ruchami pracujemy nad zniknięciem rysy. Zaczynamy od najmniejszej gradacji (240) a kończymy na 2500-3000. Po całej operacji niezbędna będzie pasta polerska i filc. Jest to pracochłonny proces ale ile radości sprawi, że mogliśmy samemu, małym kosztem wyeliminować defekty na naszym samochodzie. Najłatwiej jest wypolerować elementy plastykowe takie jak zderzaki, lusterka albo lampy. Całość operacji powinna nam zająć od kilkudziesięciu do kilkuset minut. Każdy etap należy przejść starannie, nie spieszyć się. 

Darmowe nie znaczy gorsze

Polerowanie rys na pozór jest bardzo łatwe i przyjemne. Nie należy jednak oczekiwać, że domowym sposobem za pomocą pasty do zębów osiągniemy fabryczne efekty. Jeżeli chcemy aby usunięte rysy nie były zauważalne w ogóle powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczne zestawy do tego przeznaczone. W Internecie jest pełno poradników na temat polerowania, warto się z nimi zapoznać przed podjęciem pracy. Jeżeli jednak efekt nie jest zadawalający albo brakuje nam cierpliwości możemy zlecić wykonanie tego specjalistycznym firmom. Wtedy musimy liczyć się jednak z wydatkiem od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Istnieje wiele sposobów na skuteczne wyeliminowanie rys na naszym samochodzie. Jeżeli chcemy samodzielnie się tego podjąć potrzebujemy pastę do zębów oraz dużo cierpliwości 😉 Musimy pamiętać o tym żeby szmatka była idealnie czysta tak samo jak powierzchnia przy której będziemy pracować. Częstym błędem jest to, że przy końcowym etapie pracy dostaje się paproch, który robi nam nowe rysy. Wtedy musimy się cofnąć o kilka etapów i najczęściej jesteśmy kilkadziesiąt minut do tyłu z naszą robotą.  

Leave a Comment